0362 363 0064

Büyük Tenis Turnuvaları Nelerdir? Ne Zaman Yapılırlar?

İyi Eğitim Sana Gelecek-ATAKUM TENİS KULÜBÜ

Büyük Tenis Turnuvaları Nelerdir? Ne Zaman Yapılırlar?

büyük tenis turnuvaları

Büyük Tenis Turnuvaları Nelerdir?Ne Zaman Yapılırlar?

Büyük Tenis Turnuvaları Nelerdir? Ne Zaman Yapılırlar? sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. Wimbledon, Avustralya Açık ,Amerika Açık ve Roland Garros,  tenis turnuvalarının farklarının ne olduğunu,neye göre yapıldıklarını,kurallarını biliyor musunuz?

“Dünyanın en iyi sporu nedir” sorusuna cevap arıyorsanız aklınıza mutlaka tenis gelecektir.Sporcuları,kıyafetleri,hakemleri derken bir spor tutkusunun elde edildiği nadir spor dallarından olduğunu söyleyebiliriz.

Hemen hemen herkes tenis turnuvaları nı duymuştur. Hatta Wimledon,Roland Garros isimlerini bilenlerin sayısı , bilmeyenlerde fazladır. Bu turnuvaları bilen birisi tenise giriş yapmıştır. Yine de en doğrusu, büyük tenis turnuvalarının farklarını,özelliklerini bilmektir. Bu konuyu anlatmanın yolu ise turnuvanın yapıldığı zemini bilmekten geçiyor. Çünkü tenis, başka zeminlerde,başka tepkilere ve başka kahramanlara göre değişiklik gösteriyor.Büyük tenis turnuvaları nın yapıldığı zeminler aşağıda yer almaktadır.

Samsun Tenis Turnuvaları İçin Tıklayınız.

Toprak Kort Nedir?Toprak Kortun Farkı Nedir?

toprak kort

toprak kort

Çoğu tenis dehasının kanılarına göre en verimli tenis sahası olan toprak kort, topun yerde diğer kort çeşitlerine göre yavaşlamasına sebep olur. Bu da topla daha çok oynanmasına, yani daha uzun ralliler yapılmasına olanak sağlar.

File önünde baskın bir şekilde oynayanlardan çok, çizgide kalıp savunmasını güçlü tutan tenisçilerin daha başarılı olduğu toprak kortlar, topun spin almasını da kolaylaştırır. Yay gibi bir çizgide ilerleyen toplar, rallileri daha da eğlenceli kılabiliyor. Üstelik toprak kortun bir avantajı da ayakların yerde bir miktar kaymasını sağlaması. Böylece hem sakatlık riski azalır hem de uzağa düşen toplara yetişme imkânı artar.

Toprak kort kelime grubunu duyarsanız bilin ki en değerlisi Fransa Açık yani Roland Garros’tur. 4 büyük grand slam arasında yer alan Roland Garros’ta son yıllarda Rafael Nadal’ın ezici bir üstünlüğü görülse de sürpriz sonuçlar da sık sık yaşanır. Hem estetik hem heyecanlı hem de sürprizlerle dolu. Toprak kort!

Çim Kort Nedir?Çim Kortun Farkı Nedir?

çim kort

çim kort

Toprak kortta top yavaşlayıp rallilerin uzamasına sebep oluyorsa çim kortta da top tam tersine çok hızlı bir hal alıyor.Zeminler arasında topun en süretli olduğu zemin çim kort denebilir.Çimin bakımı,uzunluğu,yapısı da elbette öenmli.Eğer çim kortta maç kazanmak istiyorsanız diğer kort türlerine göre daha agresif oynamalısınız.Güçlü servisleri olan Federer gibi oyuncular bu tür kortlarda daha başarılı olabilirç

Çim kortun en değerli grand slam’i tabi ki Wimbledon. Beyaz kıyafet ku ralına sahip olan Wimbledon’ı Kadınlarda en çok Wimbledon şampiyonluğu ise  9 kez ile Martina Navratilova’ya ait. Erkeklerde ise en çok kazanan ise kez ile ‘ekselansları’ Roger Federer ve onun ardından 7 kez Wimbledon’u kazanan Pete Sampras geliyor.

Sert Zeminli Kort Nedir?Sert Zeminli Kortun Farkı Nedir?

sert zeminli kort

sert zeminli kort

Zaman zaman sentetik malzemelerin kullanıldığı sert zeminli kort genelde beton ve asfalt malzemeden oluşuyor. Bu yapısı sayesinde oyunun yavaş mı yoksa hızlı mı olacağını belirlemede önemli bir etken oluyor.Sert zeminli kortlar için hızlı ya da yavaş kort demek pekte doğru bir tabir olmaz.Fakat süregelen düşünce sert zeminli kortların sakatlık riskini arttırdığı yönünde.Avantajı ise herhangi bir hava durumundan etkilenmiyor olması.

Sert zeminde oynanan iki grand slam bulunmakta.Bunlar Avustralya Açık ve Amerika Açık. Avustralya açık 2008 yılına kadar çim zeminde oynandı.Avustralya açık sezonun ilk grand slamidir.Avustralya Açıkta en çok kazanan kadın tenisçi 7 şampiyonluk ile Serena Williams.En çok kazanan erkek tenisçileri ise 6’ar kez ile Roger Federer ve Novak Djokovic’tir.

Amerika Açık’ta ise erkeklerde en çok kazananlar 7’şer kez ile Richard Sears, Bill Larned ve Bill Tilden’dir. Kadınlarda ise 8 kez ile rekoru elinde tutan Molla Bjurstedt Mallory’dir.

Grand Slam takvimi nasıldır?

Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından düzenlenen 4 büyük tenis turnuvası vardır.Bunlar grand slam isimlerini alır. Grand slam takvimine bakarak “Wimbledon ,Avustralya Açık, Roland Garros ve Amerika Açık ne zaman?” sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Amerika Açık – Ağustos-Eylül
Fransa Açık-Roland Garros – Mayıs-Haziran
Avustralya Açık – Ocak
Wimbledon – Haziran-Temmuz

Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) resmi web sitesi için tıklayınız.

Bir yanıt yazın