0362 363 0064

Profesyonel Tenisçi Nasıl Olunur?

İyi Eğitim Sana Gelecek-ATAKUM TENİS KULÜBÜ

Profesyonel Tenisçi Nasıl Olunur?

Profesyonel tenisçi nasıl olunur

Profesyonel Tenisçi Nasıl Olunur?

Profesyonel tenisçi nasıl olunur sorusu bize sıkça sorulan sorulardan birisiydi.Bugün bu soruyu sizin için cevaplandırdık.

Tenis dünyada birçok insanın keyifle oynadığı büyük zevk aldığı popülaritesi yüksek bir spordur. Çoğu insan hobi olarak oynasa da tenisi profesyonel olarak oynamak isteyen çok insan bulunmaktadır.

Tenis, diğer sporlara göre daha fazla rekabet gerektiren bir spordur. Eğer profesyonel tenis sporcusu olmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken bir kaç şey vardır.


 

Profesyonel Tenisçi Nasıl Olunur?

Ülkemizde federasyona sahip olan tenis için,  ilk olarak i-kort denilen siteden kayıt olmamız gerekmektedir. Eğer bir kulübe sahipseniz kulüp adı altında kayıt olabilirsiniz.

Fakat ferdi olarak kayıt olmak isteyenler için sitede gerekli olan bilgileri ve belgeleri tamamladıktan sonra Türkiye Tenis Federasyonuna kaydınız oluşması için beklemekten başka yapacağınız bişey kalmayacak.

Samsun Tenis ile hemen lisanslı tenisçi olmak için derslerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz veya bizlere müşteri temsilcisinden ulaşabilirsiniz.

 

Lisanslı tenis sporcusu olduktan sonra ne yapılmalı?

Kayıt olduktan sonra kendi yaş grubuna göre turnuvaları takip edebilir, onlara katılmaya hak kazanırsınız. Ülkemizde lisanslı sporcu olmak bu kadar kolay.

Aslında işin en zor ve rekabet gerektiren kısmı bu. Tenis sahada oynanan ufak bir hatada puan kaybettiren, maçı kaybettiren bir spor olduğundan dolayı saha içinde çok iyi olmalısınız.

Eğer kendinizi profesyonel olarak çalıştırmak istiyorsanız ilk olarak bir sporcu şekline bürünmelisiniz. Yaşınız kaç olursa olsun ilk olarak kendinizi iyi bir sporcu olarak hissetmelisiniz.

Profesyonel tenis sizi fiziksel olarak zorlayacağı için kendinizi daha önceden hazırlamanız şart. Bu yüzden formda olmak için öncelikle haftada 3-4 kere kardio egzersizleri yapın.

Haftalık veya aylık programınıza uygun bir eğitmen bulun. Eğitmen ile beraber seviyenize göre hafif eğitimlere başlayın.

Başlangıç eğitiminden sonra en önemlisi fazlasıyla sahada çalışın. Uygulama tenise katkı veren en önemli yoldur.


 

Ne Kadar Tenis Oynamalıyım?

Profesyonel olabilmek hesaplayamayacağınız kadar tenis oynamanız gerekecektir. Rakibinizden ne kadar çok oynarsanız o kadar çok tecrübeli olacaksınız. Planınız dışında ki bütün zamanınızı tenise ayırmanız gerekli.

Çünkü profesyonel tenisçi olmak için hayatınız tenis olması gerekecektir. Yoksa başarı seviyesi düşük olacaktır.

Profesyonel oyuncuların çoğu haftada 6 gün birer saat tenis oynamayı öneriyor. Psikologlar ise bir işte profesyonel olmak için 5 yıl veya 1000 saat çalışma gerektiğini söylüyor.

Eğer yaşınız ortaokul veya lise seviyesinde ise okullarda ki tenis yaz okulu veya tenis kış okulu etkinliklerine katılın. Bunlar size deneyim ve sürükleyicilik kazandıracak.

Bu okullarda bir turnuva var ise kesinlikle katılın yarışın. Yarışma ruhunu tadın ve seviyenizi öğrenin.

Okul dışında ise her yaş grubuna uygun turnuvaları i-korttan takip edip katılabilirsiniz. Bu turnuvalara size deneyim kazandıracak ve daha çok pratik yapmanıza yardımcı olacak.

Unutmayın ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar çok gelişime katkı sağlamış olursunuz.


 

Bir yanıt yazın