0362 363 0064

Sık Sorulan Sorular

İyi Eğitim Sana Gelecek-ATAKUM TENİS KULÜBÜ

Samsun Tenis Sık Sorulan Sorular

Sık sorulan sorular sayfasına hoşgeldiniz.

Tenis nasıl öğrenilir?

Tenis iki kişi arasında (tekler) veya iki kişilik iki grup arasında (çiftler) olarak oynanır. İlk dersler genellikle temel hareket kavramlarından oluşmaktadır. Öğretim sistemi saha boyutlarına göre mikro, mini, midi, maxi olarak ayrılmaktadır. İlk tenis öğrenmeye başlayanlar, miniden kırmızı top dediğimiz eğitim topu ile raket tutuşu, topa vuruş, ayak koordinasyonu ve el-göz koordinasyon çalışmaları yaparlar. Tenis derslerinde dikkat edilmesi gereken konulardan biri de temelden başlayanların tekniklerine önem vermeleridir. Aksi taktirde ileride sıkıntı çekebilirler.

Genellikle tenis okullarında veya özel grup tenis derslerinde ilk 8 ders için forehand, backhand, vole ve servis vuruşu temelleri öğretilmektedir. Öğrenciler ilk 8 ders bitiminden sonra mikro alan dediğimiz bölgeden tenis partnerleri ile rahatça ralli yapabilirler. Daha geriden oynayabilmek için ise kendi aralarında sık sık pratik yapmak zorundadırlar ve buna ek olarak duvar tenisi yapabilirler. Tenisi tabi ki 8 saatlik ders diliminde tamamen öğrenemeyiz. “Tenisi ne kadar sürede öğrenebiliriz?” diye soracak olursanız bu kişiye bağlı olarak, kişinin tenis oynayacağı süreyle paraleldir. Yani 8 ders alıp bir daha oynamazsanız öğrenemezsiniz. Tenis nankör bir spordur ve sürekli beslemeniz gerekir. Ne kadar oynarsanız o kadar ilerlersiniz ve tabi ki ilerledikten sonra da tekrar ders almanızda fayda vardır. Tenis öğrenmenin yaşı yoktur. Her yaşta başlayıp öğrenebilirsiniz.Sık sorulan sorular sayfasından çıkıp diğer sayfalara da göz atmanızı öneririz.

Tenis ne kadar sürede öğrenilir?

Tenis ne kadar sürede öğrenilir diye sorulursa tenis sporu her zaman öğrenmeye ve geliştirilmeye açık bir spor branşı olduğundan, yeni başlayanlar için temel öğrenim süresi 8 ile 16 ders saati arasında değişmektedir. Temel tenis derslerinden sonra uzun süreli tenise ara verilmesi, oyunu unutmanız açısından büyük etkendir. Tenis sporu nankör bir spor olduğundan haftada en az bir gün pratik yapılmasında fayda vardır. Ne kadar çok tenis oynarsanız, oyununuz o kadar çabuk gelişir. Temel becerileri ilk 16 derste öğrenebilir ve pratik yaptığınız sürece tenis performansınızı geliştirebilirsiniz.

Lisanslı tenisçi nasıl olunur?

Öncelikle lisanslı tenisçi olmak için tescilli bir akademi veya kulüp oyuncusu olunması şartı aranmaz, ferdi olarakta başvuru yapılabilir. Bu lisans sadece Türkiye Tenis Federasyonu klasman turnuvalarında geçerlidir, uluslararası turnuvada bir değeri yoktur. Lisans başvuruları Türkiye Tenis Federasyonu’nun web sitesindeki i-kort bölümünü açarak yeni sporcu kaydı oluşturulup, başvuru belgesini doldurarak Türkiye Tenis Federasyonu’ na otomatik olarak gönderilmektedir. Başvurular, TTF’ den mail adresinize gelen lisans şifresiyle i-kort üzerinden sağlanmaktadır.

Başlıca tenis malzemeleri nelerdir?

Tenis malzemeleri öncelikle tenis raketi, tenis topu, tenis ayakkabısı ve tenis kıyafetlerinden oluşmaktadır. Özellikle tenis raketleri alımında, yeni başlayanlar kesinlikle tenis hocası yardımıyla raket almalıdırlar. Tenis topu, öğrencinin seviyesine göre değişiklik gösterir. Yeni başlayan öğrenciler ileri seviyeye göre daha yumuşak ve kontrolü kolay tenis topu ile oynarlar. Tenis kıyafeti ayrı bir tanım taşır. Özellikle alt giyim malzemelerinde tenis topu saklamaya yardımcı cepler bulunur. Bunların yanında, tenis ayakkabısı normal bir spor ayakkabıdan daha farklıdır. Aktif kullanılan alt ekstremitenin zarar görmemesi ve buna bağlı olarak ani hareketler sırasında, ayakkabının sporcuya eş tepki vermesi için rahat ve sert tabanlı olması gerekir. Bütün bu zaruri malzemelerin yanı sıra tenis çantası, gripler, şapkalar ve bileklikler isteğe bağlı olarak temin edilebilir.

Grup Derslerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Herhangi Bir Sorunuz Varsa Bize İnstagramdan Soru Sorabilirsiniz.