0362 363 0064

Temel Tenis Eğitimi Nedir?

İyi Eğitim Sana Gelecek-ATAKUM TENİS KULÜBÜ

Temel Tenis Eğitimi Nedir?

Temel tenis eğitimi

Temel Tenis Eğitimi Nedir?

Temel tenis eğitimi kesinlikle atlanmaması gereken bir konudur.Tenise yeni başlayanlar da her şeyden önce tenisi sevdirmek en ön planda olmalıdır.

Derslerden zevk alması ve diğer derse heyecanlı ve istekli gelmesini sağlamanız ilk yapmanız gereken şey olacaktır.Bunu hiçbir zaman es geçmeyin.

Samsun Tenis olarak spora yeni başlayan küçük yaşlardaki bireylerde tüm gelişim yönlerini dikkate alıyoruz ve uygun biçimde yapılandırıyoruz.Eğer sizde çocuğunuza spor sevgisi aşılamak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Bize instagram üzerinden ulaşabilir veya sağ alttaki müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Samsun Tenis olarak sizlere en hızlı şekilde cevap veriyoruz.


Saha Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Teknik yapılara gelecek olursak;tenise yeni başlayanlarda Mini tenis sistemi kullanılır.Mini tenis 8 yaş ve altı çocuklar içindir.

Mini tenis normal tenise göre daha küçük sahada ve çoğu şeyi normale göre minimalize etmektir.

Böylece çocukları daha rahat bir şekilde tenise adapte etmek kolay olur.Çocuklara uygun hala getirilmiş malzemeler ve saha ölçüleri oyuncular en verimli tekniği geliştirmesine yardımcı olur.

mini tenis

 

Tenise yeni başlayanlarda koordinasyon gelişimi önemli bir yer tutar eğer temeli iyi olmazsa ileride büyük sıkıntılar yaşanabilir.Koordinasyon gelişimi ve temel becerilerin öğretilmesi ana tenis eğitimi becerilerinin temelinin oluşturulması gerekir.


 

Mini tenis de temel teknik bilgilerin öğrenilmesi(Topun karakteristiği,topa vurma bileşenleri izleyerek ve algılayarak tahminde bulunması),temel hareketlerin şekli,vuruşların temel yapısının oluşturulması,temel becerilerin ve atletik tabanın geliştirilmesi,açılı oyun biçiminin ve temel vuruşların çekirdeğinin oluşturulması önemlidir.

Bunun yanında 5 oyun durumu olan;Servis,return,ralli,filede oynama,baseline oynamanın öğretilmesi gerekir.Genel olarak topu oyunda tutmaya yönelik çalışmalar yapılır.

 

Mini teniste kort boyu:6-12 metre,kort eni:6 metre olmalıdır.Raketler 19-23 inç 48-55 cm aralığında olursa en iyi verim alınır.Mini teniste kırmızı toplar kullanılır,toplar max 36-45 gr arasında olmalıdır.

 

Mini tenis eğitimi tamamlandıktan sonra Midi tenis eğitimine geçilmelidir.Midi tenis 9-10 yaş çocuklar için uygundur.


 

Midi teniste tekniğe son dokunuşların yapılması ve şeklinin verilmesi gerekir.Vuruş hareketine konsantre olmanın öğretilmesi,5 oyun durumunun geliştirilmesi önemli yer taşır.

Bunların yanında teknik becerilerin geliştirilmesi,topu kontrol edebilme,raket tutuşlarında ustalaşma,tüm vuruşların ana elemanların öğretilmesi gerekir.

Midi teniste kort boyu:12-18 metre,kort eni:5.5-8.24 metre olmalı,raketler max 25 inç/58-63 cm olmalıdır.

Midi teniste turuncu toplar kullanılır.Midi tenis eğitimi tamamlandıktan sonra Maksi tenis eğitimine geçilir.


 

Maksi tenise 11 yaş ve üstü çocuklarda geçilir.Maksi teniste artık tekniğe son şeklini verme ve devam ettirme,çok yönlü taktiksel-tekniksel becerilerin gelişimine devam edilmelidir.

Bunların yanında koordinasyon becerilerinin mükemmelleştirilmesi, karmaşıklaştırılması,ana zihinsel becerilerin geliştirilmesi gerekir.

Maksi teniste kort ölçüleri tam saha şeklindedir.Kort boyu 23.77 kort eni 8.24 metredir.Maksi teniste yeşil top(maç topu) kullanılır.

Bir yanıt yazın