0362 363 0064

Tenis Ekipmanları Nelerdir?

İyi Eğitim Sana Gelecek-ATAKUM TENİS KULÜBÜ

Tenis Ekipmanları Nelerdir?

tenis ekipmanları

Tenis Ekipmanları Nelerdir?

Tenis ekipmanları nelerdir sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz.Öncelikle tenise yeni başlayanlar için yaş, kondisyon ve hareketlilik durumu gibi bazı farklılıklar görünse de ihtiyacımız olan ekipmanlarımız değişmez. Ergonomik bir raket, toplar, kendinizi rahat hissedebileceğiniz hafif bir ayakkabı, rahat giysiler ve en önemlisi doğru eğitimle tenis öğrenme sürecini iyi bir şekilde tamamlamanız mümkün.

Bize instagram üzerinden ulaşabilir veya sağ alttaki müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

Tenis Dersi Almak Mı İstiyorsunuz?

Başlıca tenis ekipmanları

Tenis Raketi

Tenis raketi, tenise yeni başlayacak olanlar için en önemli ekipmandır. Tenis raketi yaş, boy, vücut tipi, vücut dengesi gibi farklı detaylara göre tercih edilebilecek şekilde modellere ayrılmıştır. Tenis oynarken rahat, tutarken zorluk çıkarmayan, bileği yormayan bir raket sizi daha çok oynamaktan zevk aldıracak aynı zamanda gelişiminize yardım olacaktır.  Raketin uzunluğu, ağırlığı, kavrama noktası, kafa şekli ve ipleri dikkat etmeniz gereken noktalardır.

Tenis raketini bir tavsiye üzerine almaktansa deneme yanılma yoluyla almanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda raketin özellikleri topa nasıl vurduğunuzu etkilediğinden oyun stilinizi ve yeteneğinizi geliştirmesi için size en uygun raketi deneyerek seçmenizde fayda vardır. Başlangıç seviyesi için “Head size” yani kafa ölçüsü 105-110 ve kordajlı ağırlığı 250-300 gram arasında bulunan raketler daha uygundur.  Yetişkinler için orta ağırlığa sahip ve geniş tutma saplı bir rahat daha ideal olacaktır. Çocuklarda ise daha kısa ve hafif içeriğe sahip bir raket en ideali olacaktır.

Tenis Topu

Kort tenisi için üretilen tenis topları farklı özelliklere, ağırlığa, esnekliğe ve kabuk yapısına sahiptirler. Kort şartlarına uygun olarak imal edilen toplar; hız alma, esneme, sıçrama ve falso alma gibi oyun içi dinamikleri karşılayabilecek şekilde hazırlanır. Yeni başlayanlar için çok üst düzey tenis toplarına kesinlikle ihtiyaç yoktur. Tenis topları yaş ve profesyonellik düzeylerine göre değişmektedir. Yeni başlayanlar için üçlü, beşli ve yedili paketler halinde satılan kutulu tenis topları antrenman ve hafif tempolu müsabakalar için uygundur.

 

Tenis Çantası

Omuz askılı, sırttan askılı ve her ikisinin karışımı olan çok sayıda tenis çantası bulunmaktadır. Tenis çantasının içinde raketin rahat bir şekilde sığabileceği, muhafaza edileceği yumuşak raket bölmeleri yer alır. Bazılarında çoklu bölmeler sayesinde birden fazla raket taşınabilmektedir. Raketin yanı sıra tenis toplarının, su şişelerinin, kıyafetlerin kolayca taşınabileceği büyük gözlü çantalar tercih edilmelidir. Soğuk kış günlerinde veya yağmurlu günlerde raketin ıslanmaması ve zarar görmemesi için doğru çantayı almak sizin için de daha faydalı olacaktır.

 

Tenis Ayakkabısı

Tenis için gerekli malzemeler arasında yer alan ayakkabı, aktif ve tempolu olan tenisin en önemli parçasıdır. Bildiğimiz gibi tenis oynarken ileri, geri, sağa, ve sola istikamette sürekli olarak hareket halinde olduğumuz için bir yöne doğru bir anda hızlanıp ani duruşlar yaptığımız için tenis ayakkabısı alacağınız ekipmanlar arasında en önemlilerinden biridir.

Toprak çim ya da kort için tasarlanan tenis ayakkabıları zemine en iyi şekilde tutunmayı sağlar. Ayağınıza ve zemine göre seçilecek bir ayakkabı sizi hem olası sakatlıklardan korur hem de performansınızı etkiler. Ayağı iyice kavrayan sıkı bağcık düzeniyle ve hafif olmasıyla beraber sporcuların performansını en üst düzeye çıkarmak için yardımcı olan tenis ayakkabısı etkili bir ekipmandır.

 

Aksesuarlar ve Diğer Ekipmanlar

Yukarıda belirttiğimiz ekipmanlar tenis oynamak için gerekli ekipmanlar içinde yer alır. Bunların dışında tişört, atlet, tenis şortu, bere, bileklik, çorap ve benzeri giysiler sizi daha rahat tenis oynamaya teşvik edecektir. Tenise yeni başlayan biri olarak çok fazla aksesuara sahip olmanız gerekmez. Ter emebilen, rahatça kuruyabilen, daha rahat ve hava alabilen kıyafetler kullanmayı öneririz. Ayrıca çantanızda suyunuzu, yedek giysilerinizi ve küçük bir havlunuzu eksik etmemenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın