0362 363 0064

Tenis İle İlgili Muhtemelen Duymadığınız 10 İlginç Bilgi

İyi Eğitim Sana Gelecek-ATAKUM TENİS KULÜBÜ

Tenis İle İlgili Muhtemelen Duymadığınız 10 İlginç Bilgi

Tenis İle İlgili Muhtemelen Duymadığınız 10 İlginç Bilgi

Tenis İle İlgili Muhtemelen Duymadığınız 10 İlginç Bilgi

Bu serimizde sizler için en ilginç 10 tenis bilgisini derledik. Muhtemelen daha önce duymadığınız bu ilginç tenis bilgilerini okurken çok şaşıracaksınız 🙂

  1. Tenis kelimesi Nereden Geliyor?

Tenis kelimesinin nereden geldiği araştırıldığında ortaya birçok söylenti çıkacaktır. Fransızcadaki “tenetz” (Tenez) sözcüğünden geldiği tahmin edilmektedir. Yakala ve tut anlamına gelen “tenetz” sözcüğünden oluştuğu varsayılmaktadır.

tenis kelimesi nereden geliyor

2. Soyluların Oyunu

Fransa Kralı X. Louis Tenis oynadığı tahmin edilen isimlerden birisiydi.O tarihlerde insanlar raket yerine tenisi çıplak elle oynuyorlardı.Kral Louis tenis oynamayı o kadar çok seviyordu ki ilk kapalı tenis kortunu yaptıran kişi o olmuştur.

 

soyluların oyunu tenis

3. Teniste Sıfıra Neden ”Love” Denir?

Teniste sıfıra neden ”love” dendiğini hiç merak ettiniz mi? Bir çok kişi İngilizce yüzünden denildiğini düşünsede aslında durum pekte öyle değil.Çünkü tenisteki love kelimesi Fransızcada ki “l’oef” sözcüğünden gelmektedir. “l’oef” yumurta demektir.Yumurta şekil itibariyle sıfır rakamına benzetildiği için tenise sıfıra love denmiştir.

 

Teniste Sıfıra Neden ''Love'' Denir

4. Turnuvalarda Bütün Güvercinler Nerede?

Kent merkezinde hatta futbol müsabakalarında görülen güvercinler  Wimbledon turnuvasında ortada gözükmüyorlar.Tenis izlemeyi sevmiyor olabilirler mi? 🙂

Aslında olayın nedeni bir şahin.Adı da Rufus.Bu şahin adeta bir tunuva görevlisi gibi maçlar başlamadan önce her sabah gökyüzünde dolaşıyor. Güvercinlere zarar vermiyor fakat onların turnuvaya olumsuz etki etmesini önlüyor.Rufus neredeyse milli bir simge haline gelmiş durumda hatta Twitter’da 10,000’den fazla takipçiye sahip.

 

Turnuvalarda Bütün Güvercinler Nerede

Rufus

 

5. Kadın Ve Erkeğin Eşit Ödül Kazandığı İlk Spor Dalı

1973 yılında Billie Jean King, eğer ödüller eşit şekilde dağıtılmassa ABD Açık’a dönmeyeceğini açıkladı. Bu olaydan sonra  kazanan kadın ve erkek sporcular eşit para ödülünü hak etmeye başladılar.

 

Kadın Ve Erkeğin Eşit Kazandığı İlk Spor Dalı

6. En Uzun Süren Tenis Maçı

John Isner ve Nicolas Mahut  arasındaki Wimbledon  2010 ilk tur  müsabakası 11 saat 5 dakika sürdü. Sporcular zorlu geçen  müsabakayı kazanabilmek için 3 gün boyunca kapıştılar.Bu inanılmaz uzun maçı  ise John Isner kazandı.

 

en uzun tenis maçı

7. En Kısa Süren Tenis Maçı

Hemen hemen 100 yıl önce, 1922 yılında yapılan Wimbledon Finali en kısa süren müsabakaya ev sahipliği yaptı. Suzanne Lenglen’in kazandığı maçta maç süresi 23 dakikaydı.Kaybeden taraf için oldukça üzücü bir durum olsa gerek.

 

en kısa süren tenis maçı

8. Beyaz Top Devri Kapanıyor!

Wimbledon’da ki beyaz kuralını bilmeyen yoktur.Bu yüzden de eskiden Wimbledon’da beyaz tenis topu kullanılırdı.Fakat 1986 tarihinde müsabakaların televizyondan daha rahat izlenebilmesi için sarı toplar kullanılmaya başlandı.

 

Beyaz Top Devri Kapanıyor!

 

9. Beyazların Turnuvası

Wimbledon kurallarına göre tüm sporcular tamamı ile beyaz giyinmelidir. Eğer bir sporcu bu kuralı ihlal ediyorsa kıyafetlerini değiştirmesi istenir aksi takdirde diskalifiye edilir.

Hatta, 2013’te Wimbledon şampiyonu Roger Federer turuncu tabanlı ayakkabı giydiğinden dolayı ayakkabılarını değiştirmesi yönünde uyarıldı.

 

beyazların turnuvası

10. En Eski Tenis Turnuvası

1877 yılına dayanan dünyanın en eski turnuvası olan Wimbledon’da o yıllarda sadece erkekler yarışa katılıyordu.Bu durum 1884 yılına kadar devam etti.

En Eski Tenis Turnuvası

En Eski Tenis Turnuvası

 

 

Bir yanıt yazın