0362 363 0064

Tenis Sporu Nedir, Nasıl Oynanır?

İyi Eğitim Sana Gelecek-ATAKUM TENİS KULÜBÜ

Tenis Sporu Nedir, Nasıl Oynanır?

tenis nasıl oynanır

Tenis Sporu Nedir, Nasıl Oynanır?

Samsun Tenis olarak bugün sizlerle tenis nasıl oynanır sorusuna cevap arıyoruz.Ayrıca tenisin tarihine de kısa bir göz atacağız.

Tenisin Tarihi

Tenis tarihinin kökleri Ortaçağa dayanır, o dönemde elle oynanan bir oyundur.
Geçmişi 9.yüzyıla kadar dayanan tenis in bugün oynanan modern şeklini alması yani modern tenisin şekillenmesi 19. yüzyıla dayanır.
1874 yılında İngiliz binbaşı Walter Clapton Wingfield’ın oyunun patentini alması ve 1875’de İngiltere’de Marylebone Cricket Kulübü tarafından tenis kurallarının ilk şekli oluşturulup yayınlanmasıyla modern tenis doğmuş oldu.

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis olimpik bir spordur, iki kişi veya ikişer kişilik gruplar halinde oynanır.
Tenis oynayan kişiler ellerinde var olan raketlerin yardımı ile lastik olan bir topu karşıdaki rakibin kortuna atmaya çalışırlar, kurallar içinde en çok puanı toplayan kişi ya da takım oyunun kazananı olur.
Kortların önemli uzunluk ölçüleri vardır ve her kort bu ölçülere göre yapılmak zorundadır.

Tenis kortu bir dikdörtkendir.Tenis kort olarak adlandırılan ve tam ortasından 1 metre 7 cm bir file ile ikiye bölünmüş bir alanda oynanır.
Filenin tam ortası 91 cm’dir.Bu kortun genişliği 8 metre 23 cm’dir.Uzunluğu ise 23 metre 77 cm’dir. Bu kortlar zemin özelliklerine göre çeşitli tiplere ayrılırlar bunlar;Toprak,Sert,Çim,Sentetik ve Halı sahalı kortlardır. Tenis hakemi oyunu filenin hemen yanında yerden 6 metre 90 cm yükseklikte bulunan sandalyesinden yönetir.

Tenis oyunu servis denilen vuruşla başlar, rakip hazır olmadan servis kullanılmaz.Ayrıca fileye değen ya da oyun alanına düşen servisler hatalı kullanılmış sayılır.Servisin iki kere kurallara uygun olmayan bir şekilde kullanılması sonucunda rakip puan kazanmış olur doğrudan servis atışıyla kazanılan sayılara ”Ace” denir.Tenis puanlaması 15-30-40 olarak yapılır.
İlk iki sayı 15’er üçüncü sayı ise 10 puan değerindedir.40 puana ulaşan oyuncu servisi oyun sayısı almak için atar,40 puandan sonra bir sayı daha alan oyuncu galip gelir.Eğer iki oyuncu da 40 puanda ise üst üste iki sayı alan sporcu oyunu kazanır.Yapacağı ilk başarılı vuruş ona avantaj denilen bitirme avantajını kazandırır avantaj sahibi iken başarılı bir vuruş yapan sporcu oyunu kazanmış olur.

Erkekler arasında yapılan tenis maçlarında 3 set (grand slam turnuvalarında 5 set ) bayanlarda  ise 3 set vardır.
Her bir seti kazanmış olmak için o sette oynanan oyunlardan 6 tanesini kazanmak gerekir bu yüzden tenis müsabakaları oldukça uzayabilir ve sporcuları zorlayabilir.

Tenis Dersi Almak İstiyorsanız Tıklayın.

Herhangi Bir Sorunuz Varsa Bize İnstagramdan Soru Sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın