0362 363 0064

Tenise Başlamanın Tam Zamanı!

İyi Eğitim Sana Gelecek-ATAKUM TENİS KULÜBÜ

Tenise Başlamanın Tam Zamanı!

tenise başlamanın tam zamanı

Tenise Başlamanın Tam Zamanı!

Eğer sende tenise başlamanın tam zamanı diyorsan bu yazımızı kesinlikle okumalısın.

Küçükten büyüğe, yediden yetmişe herkesin oynayabileceği tenis, hem eğlendiriyor hem de kişinin iyi bir form tutmasını sağlıyor. Dünya Sağlık Örgütüne göre 5-17 yaş arasında ki çocuklar günde en az bir saat fiziksel aktiviteye katılmalıdır. En önemlisi doğru yaşta doğru spor yapılmalı aksine bazı sporlar doğru yaşta yapılmadığından dolayı büyümeyi engeller. Bu yüzden hangi yaşta hangi spor yapılmalı.

Diyelim çocuğunuz tenise ilgi duyuyor o zaman ne yapılmalı? Öncelikle çocuklar için tenise başlama yaşı 4-5 yaş arasıdır. Tenis çoğu spor gibi kişinin motor gelişimine yardımcı olur. Tenisin diğer sporlardan farkı ise iletişimi kuvvetlendiriyor ve kişiye öz güven sağlıyor.

Samsun Tenis olarak sizlere en kaliteli eğitimi sağlamaya çalışıyoruz.Eğer hemen bilgi almak isterseniz sağ alttaki müşteri temsilcisiyle irtibata geçebilirsiniz.

Bizi instagram üzerinden de takip edebilir,sorularınızı sorabilirsiniz.


Tenisin Yararları

  • Büyük kas gruplarını geliştirir özellikle de bacak kaslarını fazlasıyla geliştirir.
  • Çocukların çeviklik ve çabukluğunu geliştirir.
  • Çocuklarda kemik gelişimini ve yoğunluğunu arttırır.
  • El,kol ve göz koordinasyonunu geliştirir.
  • Çocukların eğlenmesine yardımcı olur.

Bu tür birden fazla sayabileceğimiz yararları olmakla beraber tenis çocukların temel duruşunu etkiler, şekil bozukluğunu engeller.

Her kişinin yapmak istediği fakat yapamadığı daha sonrasında “çocuğumu tenis kulüplerine göndereceğim ben yapamadım bari o yapsın” demesiyle devam eder. Ancak tenise başladıktan sonra evden çıkıp antrenmana giderken sizi gören arkadaşlarınızın sırtınıza astığınız raketi kılıfından çıkarıp havada anlamsızca birkaç kere savurduktan sonra ”iyiymiş be, kaç para şimdi böyle bir raket”, ”peki sen hülya avşar’ı yenebilir misin şimdi?” gibi sorularına ve ”tenis oynamayı ben de çok istiyordum aslında ama bir türlü fırsat olmadı” gibi serzenişlerine hazırlıklı olun.Ne Yapmalıyım?

Eğer çocuğunuz için tenis dalını düşünüyorsanız 4-5 yaştan itibaren, başlangıç programları ile başlanabilir. Beden yaşı ve sunulan programda önemlidir. Eğer temel eğitim tamamlandıysa, antrenman süreci başlar. Bu süreçte 9-10 yaş itibariyle dersek, 10- 12 yaş arası çocukların artık müsabaka sporcusu olmaları beklenir.

Çocuklarda yenme ve yenilme duygusunu tamamı ile ortaya çıkaran bir duygudur.Çocuk kaybetmeyi sahada öğrenir böylelikle bir sonra ki maça daha güçlü çıkmasına neden olur.

Bireysel bir spor olduğundan nerede hata yaparsa kendi yapacağı için sorumluluk bilinci ister istemez artar. Bütün sorumluluğu üstüne alacağı için başarılı olunca da öz güvenli bir birey olacaktır.

Genelde içine kapanık, sessiz, asosyal çocuklar için kendini tanıması, öğrenmesi, kendi kendine bir şeyler başarması onu dış dünyaya daha öz güvenli bakmasını sağlayacaktır. Bu yüzden tenis daha çok içine kapanık çocuklarda fazlasıyla faydalı olacaktır. Çok hareketli ve sabırsız çocuklar için zor bir branştır fakat raketle ve topla oynanan oyunlar da bu tip çocuklar için fazlasıyla eğlencelidir.

İlk derslerde çoğu kişiye sıkıcı gelen fakat daha sonrasında hiç beklemediği kadar eğlenen ve öz güven kazanan her kişi teniste başarılı olmaya yakındır. Çoğu sporda da olduğu gibi başarının gelmesi için düzenli,istikrarlı bir şekilde derslere devam etmeli daha çok tenis ile uğraşmalı ve oynamalıdır. Kişi kısa bir zamanda kendini ne kadar geliştirdiğini kendi bile fark edecektir. İster 5 yaşında başla ister 20 yaşında istersen 50 yaşında başla hangi yaşta olursa olsun zararı olmayan aktivite veya profesyonel olarak yapılabilecek bol eğlenceli bir spordur tenis. Bu yüzden tenise başlamanın yaşı çocuklarda 4-5 desek de her yaşa uygun mükemmel bir spordur.

Yazıyı bitirmeden önce diyeceğim son olarak; hâla tenise başlamadıysanız geç kaldığınızı düşünmeyin hiçbir şeye geç kalmadınız şu an tenise başlamanın tam zamanı..

 

 

Bir yanıt yazın