0362 363 0064

Türkiye’de Tenis Tarihi ve Türk Tenis Oyuncuları

İyi Eğitim Sana Gelecek-ATAKUM TENİS KULÜBÜ

Türkiye’de Tenis Tarihi ve Türk Tenis Oyuncuları

Türkiyede Tenis Tarihi

Türkiye’de Tenis Tarihi ve Türk Tenis Oyuncuları

Türkiye’de tenis tarihi nin başlangıcı ilk defa 1900’lü yılların başlarında ülkemizde görev yapan elçilik personelleri aracılığıyla olmuştur.

İstanbul ilinde 3 yıl boyunca organize edilen Challenge Kupası tenisin daha geniş kitlelere ulaşmamasını sağlamıştır.

Türkiye Tenis Federasyonu tarafından organizasyonlar ve turnuvaların düzenlenmesi sayesinde tenise merak ve ilgi oldukça artmıştır.

Eğer sizde tenis dersi almak istiyorsanız Samsun Tenis Dersi adlı yazımıza gidebilir veya sağ alttan müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.


Türkiye’de Tenis Tarihi

Tenisin tam olarak Türkiye’de ne zaman oynandığı ve kimler tarafından öncülük edildiğine dair bilgiler bulunmasa da İngiliz konsolosluk çalışanlarının tenis sevgisini ülkemize taşıdığı tahmin edilmektedir.

İngiliz elçilik çalışanları tarafından Tarabya’da düzenlenen Challenge Kupası ve neredeyse aynı senelerde moda tenis kortunda düzenlenen amatör etkinlikleri,tenisin ülkemizde tanınmaya başlanmasını sağlamıştır.

1915 yılında Fenerbahçe Spor Kulubü tarafından açılan tenis şubesi sayesinde Türk oyuncularda kendini kortlarda gösterme imkanı bulmuştur.

Cumhuriyet ilanı ile 1923’te kurulan Türkiye İdman Cemiyetleri sayesinde artık tenis sporu profesyonel bir şekilde oynanır hale gelmiştir.

1930 yılında Balkan Şampiyonası ile Türk tenisçilerin ilk defa uluslararası bir platformda mücadele etmesini sağlamıştır.

Balkan Şampiyonası tenis tarihi açısından çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Balkan Şampiyonası’na Türkiye’den Sedat Erkoğlu ile Vahram Şirinyan çiftler olarak katılmış ve Yunanistan,Bulgaristan ve Romanya takımlarını yenerek birinci olmuştur.

1942 senesinde Ted Spor Kulubü,Mecdi Serdengeçti,Avni Şaşa,Rıza Arseven,Muhterem Sökmen,Cihat Tegin ve Memduh Moran gibi kişilerin öncülük etmesiyle açılmıştır.

Bu kulüp sayesinde tenis altyapısına büyük gelişmeler olmus ve eğitim anlamında teniste büyük atılımların gerçekleşmesine olanak sağlamıştır.

Tenisin yaygınlaşması ve ilerlemesi için çalışan Türkiye Tenis Federasyonu Türkiye’nin bu branşta uluslararası seviyede temsil edilmesine liderlik etmiştir.

1970’li senelerin başlarından itibaren tenise olan ilgi ve merak artmış vakıflar ,belediyeler,özel spor tesisleri,oteller tarafından evrensel standartlarda ve özelliklerde tenis kortlarının yapılmasını sağlamıştır.

10 yaşın altında 12-16 yaş ve 18 yaşında üstünde gruplar için düzenlenen yerel turnuvalar sayesinde hem bireysel hem de milli takım düzeyinde mücadele eden sporcular yetişmiştir.


Ünlü Türk Tenis Oyuncuları

Tevfika Celaloğlu,Nazmi Bari,Duygu Akşit,Alaaddin Karagöz ve Mert Ertunga gibi bir çok kişi Türk tenis tarihi içinde önemli bir yere sahiptirler.

Türkiye Tenis Federasyonu neredeyse 150 spor kulubünü içinde barındırır.

Bu sayede yeni tenisçiler,yeteneklerin ülkemizi teniste temsil etmesi ve yükseltmesinde yardımcı olur.

Yazın gerçekleştirilen özel eğitim kampları sayesinde yeni yetenekli,genç tenisçilerin federasyon bünyesinde geleceğin tenis yıldızları olarak eğitim alırlar.

2004 senesinden sonra özerk bir hale gelen Türkiye Tenis Federasyonu,Türk tenisinde artık ayrı bir döneme girileceğinin haberlerini vermiştir.

2004 yılında gerekli puanları toplayarak Grand Slamler’lerde oynama fırsatı kazanan İpek Şenoğlu WTA düzeyinde final oynayan ilk Türk kadın tenisçi olma ünvanını almıştır.

Erkeklerde ise son 10 senenin en iyi temsilcilerinden olan Marsel İlhan,Nazmi Bari’nin arkasından Grand Slam’de ana tabloda kendine yer bulabilen 2. milli tenisçimiz olmuştur.

Bu tenisçilerimizin arkasından Melis Sezer,Başak Eraydın ve Çağla Büyükakçay,Yankı Erel gibi yeni jenerasyon tenişçiler takip etmiştir.

Bir yanıt yazın